Çocuklarda ve Ergenlerde İnternet Bağımlılığı

Teknolojinin hızla ilerlemesindeki en büyük etken kuşkusuz internettir. Günümüzde internet sağlıktan eğlenceye kadar her alanda aktif olarak kullanılıyor. Alışverişler bile internetten yapılıyor, çiftler internetten tanışıyor. İnternetin bu kadar yaygın olarak kullanılması elbette amaca ve kullanma oranına göre tehlike arz edebiliyor. Sadece ödev, araştırma, iş veya iletişim olarak kullanılan internet çocuklarda ve gençlerde ne yazık ki bağımlılık derecesinde kullanılmaya başlandı. Ebeveynleri korkutan internet kullanım oranı her geçen gün artış gösteriyor. İstanbul’da bulunan ve Beylikdüzü psikolog olarak tanınan Arya Psikoloji Danışmanlık ve Gelişim Akademisi, teknoloji ve internet bağımlılığını sizler için inceledi.

İnternet Bağımlılığı Nedir?

Saatler geçmesine rağmen bir türlü bilgisayarın veya internete bağlanılan herhangi bir akıllı cihazın başından kalkamama, temel ihtiyaçlar olan yeme – içme – uyuma gibi eylemleri gerçekleştirememe durumuna internet bağımlılığı denir.

İnternet bağımlılığı nadiren yetişkinlerde görülüyor olsa da genel anlamda çocuklarda ve ergenliğe adım atan genç nesilde görülen modern çağ rahatsızlıklarından kabul ediliyor. Aileler küçük yaştan itibaren akıllı aygıtlarla tanışan, internetin sonsuz dünyasıyla bağ kuran çocukları için çoğu zaman geç kalıyor ve bağımlılığa engel olamıyor. İnternet bağımlılığı veya daha genel adıyla teknoloji bağımlılığı için ailelerin çocuklarının teknoloji alışkanlıklarını yakından takip etmesi öneriliyor.

İnternet Bağımlılığının Belirtileri Nelerdir?

  • 5 – 10 dakika diyerek oturulan bilgisayar başında saatlerce zaman geçirmek
  • Bilgisayar kullanımına bağlı olarak fiziksel rahatsızlıkların ortaya çıkması (göz bozukluğu, bel – boyun tutukluğu, bilek ağrısı vb)
  • Geç saatlere kadar bilgisayar başında kalmak
  • Bilgisayar başında olunmadığı zamanlarda yaşanan gerginlik ve stres
  • İnternete girebilmek için temel ihtiyaçlardan ve sorumluluklardan ödün vermek (yeme – uyuma – okul – ödev vb)
  • Bilgisayar başında geçirilen zamandan ötürü kötü hissetmemek
  • Fiziki bir ortamda sosyalleşmeyi reddedip internet üzerinden sosyalleşmeyi tercih etmek

Tüm bu ve benzeri alışkanlıklar maalesef teknoloji bağımlılığına işaret ediyor. Çocukları üzerinde kontrol sağlayamayan ebeveynler bu konuda tıbbi bir adım atmalı ve psikolog desteği alınmalıdır. Zira destek alınmadığı taktirde bağımlılık tehlike arz edecek boyuta ulaşır ve fiziksel ve ruhsal zararların yaşanmasına sebep olabilir. Çoğu zaman çocuklar interneti eğlenceden çok belli bir sorundan, mutsuzluktan kaçmak için kullanabilmektedir. Tıbbi destek ile kolayca çözüme kavuşan bağımlılık ilerleyen dönemler için daha bilinçli bir döneme adım atılmasını sağlıyor.

Neredeyse her şehirde ve semtte psikolog hizmeti veren danışmanlar, çocuklara teknolojiyi nasıl ve ne şekilde kullanacakları konusunda bilinçlendiriyor. İstanbul Beylikdüzü psikolog merkezi Arya Psikolog; çocuklara ve ergenlik çağındaki gençlere bu yönde danışmanlık hizmeti veriyor.